Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

Tahtakurusu, kan emen böcekler grubuna dahil edilen bir haşere türüdür. Başlangıçta yarasa asalağı olan tahta kurusu, mağara döneminin ardından insan kanıyla beslenmeye başlamıştır. Memelilerin ve kuşların kanıyla beslenir, insan kanını mecbur kalmadıkça tercih etmez. Ancak günümüzde ormanlık araziler azalarak şehirler çoğaldığı için tahta kuruları insan yaşam alanlarında bulunmakta ve insanlarla beslenmektedir. Tahtakurusu konusunda, evcil hayvanlar da en az insanlar kadar risk altındadır. Özellikle geceleri dolaşan ve insanları uykusunda ziyaret ederek beslenen tahtakurusu nasıl yok edilir diye soracak olursanız, şöyle özetleyebiliriz:

Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

Tahta kurusu; çoğunlukla yatak çevrelerinde, baza başlıklarında ve içinde, döşeme altlarında ve halılarda gizlenerek gün boyu dinlenir. Gece olunca harekete geçerek konukçusunu ziyaret eder ve kan emme işlemini gerçekleştirir. Her kan emme işleminden sonra yumurta bırakmak üzere kuytu ve karanlık mekanlara yönelir. Yani evinizde bir tahta kurusu istilası söz konusu ise, kanınız yeni bir tahta kurusu jenerasyonu oluşumuna alet olmuş demektir. Tahtakurusu nasıl yok edilir sorusuna cevap olarak, bu durumla mücadele edebilmek için detaylı bir ilaçlama ve temizlik yapılması gerekmektedir. Zira tahta kurusu inatçı ve sinsi bir haşere olup, yeterince etkili bir ilaçla müdahale edilmediği sürece kolay kolay ortadan kaldırılamayacak bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yatak odası odaklı bir ilaçlama uygulaması yapılmalıdır. İlaçlama işlemine ek olarak yapabileceğiniz bazı uygulamalar da vardır. Şöyle ki;

  • Yatak odasındaki iplikten oluşan; örtü, battaniye, halı, kilim, perde gibi eşyaları yüksek sıcaklıkta yıkayarak haşere yumurtalarının ve var olan haşerelerin ölmesini sağlayabilirsiniz. Yüksek sıcaklık haşerelerin ölmesini sağlayacaktır.
  • Nevresim takımı, yorgan, yastık ve battaniyelere de aynı işlemi uygulamalı, sık sık değiştirmelisiniz.
  • Kıyafet dolabındaki tüm eşyalarınızı eksiksiz yıkamalısınız. Her kıyafet türüne uygun olacak şekilde mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkamanızı öneririz.
  • Genellikle otel ve yataklı taşıtlarda tahta kurusu durumuyla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle, tatile çıktığınızda bu konuya dikkat etmeli, bavullarınızı yataklara yakın tutmamalısınız. Zira, bavul içine giren tahta kuruları bu şekilde tatilcilerle birlikte eve dönmekte ve burada yayılma imkanı bulmaktadır.
  • Evinizde ve özellikle yatak odanızda hijyen kurallarına kesin olarak uymalısınız.
  • Tahtakurusu nasıl yok edilir sorusunun en net cevabı ilaçlamadır. Bu nedenle vakit kaybetmeden ilaçlama seçeneklerini gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir