Kırkayak Nedir

Ülkemizde pek çok türleri olan kırkayaklar, omurgasız haşerelerden en farklı yapıda olanıdır. Diğer haşerelere göre hem yaşayış hem de şekil itibariyle ayrılan bu haşereler, çıyan ve tespih böcekleri ile akrabadır. Fakat onlara nazaran daha zararsızdır. Peki kırkayak nedir?

Kırkayak Nedir?

  • Kırkayaklar ülkemizde hem iç kesimlerde hem de deniz kıyısında olan bölgelerde fazlasıyla bulunur.
  • Bu haşereler otçul beslenirler ve çoğunlukla yaprak ve yaprak kökü, bitki, çimen gibi besinlerle beslenirler. Evlerimizde veya balkonlarımızda eğer saksı bitkileri varsa kırkayaklar için oldukça çekicidir.
  • Diğer böcek türleri için oldukça besleyici bir haşeredir. Evinize girdiklerinde başka türden haşereler için de davetiye çıkarmış olurlar.
  • Bilindiği gibi hepsinde 40 tane ayak yoktur. Genellikle ayak sayıları 36 ve 700 arasında değişmektedir.
  • Hızlı hareket edemezler, gelişmiş bir refleksleri yoktur.
  • Bazı türleri insan ve hayvan derisini ısırabildiği gibi sokabilmektedir de.
  • Bazen bir bahçede yüzlerce kırkayak olabilir. Böyle bir durumda asla müdahale etmemeli, iyi bir ilaçlama firması ile anlaşmalısınız. Çünkü peşlerinden çok fazla sayıda başka haşereler de geleceğinden acilen ilaçlama işlemi yaptırmalısınız.

Gaziosmanpaşa Böcek İlaçlama şirketi olarak kırkayak şikayetlerinizde olduğu gibi tüm haşere şikayetlerinizde sizlere en kaliteli hizmeti sağlayacağımızı garanti ediyoruz. Ayrıca ilaçlarımız sağlığınıza asla zarar vermemekte, ziraat mühendislerimiz tarafından sık sık kontrol edilmektedir. TSE ve Sağlık Bakanlığı onaylı tüm işlemlerimize en ekonomik şekilde ulaşmak için hemen iletişim numaralarımızı arayabilirsiniz. Ayrıca sitemizde ilaçlama talep formlarımız da bulunmaktadır. Formlarımız üzerinden gerekli bilgileri doldurarak, siz zahmet etmeden bizim sizi aramamızı sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir