Çıyan Nedir ?

Hayvanlar aleminde çok büyük bir bölümü oluşturan böcek familyası bazen büyükbaş hayvanlara göre bile oldukça tehlikeli olabilmektedirler. Bunlardan biri de şüphesiz ki çıyanlardır. Sadece insanlar için değil hayvanlar için de oldukça tehlikeli olabilen bu haşereden dünyanın hemen her bölgesinde çok fazla miktarda, çok fazla türde bulunmaktadır. Peki çıyan nedir ?

Çıyanların Özellikleri

Çoğu zaman kırkayak ile karıştırılan bu haşere, oldukça tehlikeli bir türdür. Ayakları iğne gibi keskindir ve ayaklarında bol miktarda zehir bulunur. Etçil beslenir bu nedenle de insanlar için oldukça tehlikelidir. Oldukça kıvrak ve esnek olmakla birlikte güçlü reflekslere sahiptir. Bu nedenle de çok kısa bir süre içinde, en ufak dikkatsizlikte bile sokabilmektedir. Etçil oldukları gibi, pek çok haşere türüyle de beslenir. Özellikle örümcekleri ve fareleri önce zehirleri ile felç ederler ve daha sonra yem olarak kullanırlar.

Çıyan Nerelerde Bulunur?

Nemli bölgelerde, kurak bölgelerde, toprak veya yeşil alanlarda, evlerimizde, duvarların en dip ve köşe kısımlarında, ayakkabıların içinde, apartmanların bodrum katlarında bulunabilirler. Ayrıca haşere faaliyetinin fazla olduğu yerlerde de sıklıkla bulunurlar. Çıyanlardan kurtulmak için öncelikli olarak diğer haşere faaliyetlerini yok etmek gerekir. Bu nedenle de dönemsel ilaçlama uygulamaları yapmak en garantili ve kesin çözümdür. Gaziosmanpaşa Böcek İlaçlama firması 7/24 hizmet veren bir firma olmakla birlikte alanında en kurumsal ve bakanlıklar onaylı alınması gereken tüm belge ve sertifikalara sahip bir ilaçlama firmasıdır. Bizlere her zaman güvenebilirsiniz. Bize ulaşmak için çağrı merkezlerimizi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir